Pękające domy, podtopienia, zapadliska, znikające rzeki – to nie fabuła powieści grozy, a rzeczywistość mieszkańców Olkusza, Trzebini i okolic. O sytuacji w regionie mówili w czasie konferencji prasowej radna RM Bukowno Magdalena Kubańska, posłanka Daria Gosek-Popiołek (Partia Razem) i poseł Maciej Gdula (Nowa Lewica). Parlamentarzyści zapowiedzieli także dalsze interwencje w tej sprawie u władz województwa.
Mieszkańcy i mieszkanki żyją w strachu
„Mieszkańcy powiatu olkuskiego z zaniepokojeniem patrzą na rozwój sytuacji w Trzebini, na os. Gaj i Siersza – na coraz częściej pojawiające się zapadliska. Wczoraj jedno z nich pojawiło się kilka metrów od bloku na os. Gaj. I pytają czy po zamknięciu kopalni Pomorzany taki scenariusz czeka ich powiat.” – mówiła posłanka Gosek-Popiołek
O codzienności mieszkańców mówiła także Magdalena Kubańska „Podtopienia i zapadliska, które są wynikiem zamknięcia pobliskiej kopalni, budzą w lokalnej społeczności ogromne obawy, dlatego zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc. Boją się że obudzą się w jeziorze lub dole, niektórzy żartują, że kupią kajak i w zapadlisku będą pływać. To śmiech przez łzy. W ostatnim czasie pojawiło się nawet potoczne określenie „Pojezierze Olkuskie” – podkreślała radna.
Władze są bezradne, czy chowają głowę w piasek?
Mieszkańcy nie mają dostępu do podstawowych informacji. Nie wiedzą gdzie mogą szukać pomocy, czy ich domy i gospodarstwa są bezpieczne, czy powinni je opuścić, porzucając swój dorobek. Muszą mierzyć się nie tylko z kolejnymi zapadliskami czy podtopieniami, ale także wyschnięciem rzeki Sztoły, Baby i Białej. Jak w tej sytuacji zachowują się władze lokalne?
Obejrzyj nagranie z konferencji prasowej:
Konferencja prasowa w sprawie zapadlisk w powiecie olkuskim
„Pan Wojewoda w kilku wystąpieniach medialnych twierdził, że zostały podjęte działania zabezpieczające, przeprowadza się badania i analizy – a jednocześnie informacje te nie są publicznie dostępne, mieszkańcy zadają sobie pytania, które padają w próżnię. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą o ich udostępnienie – mieszkańcy mają prawo widzieć, czy przeprowadzono lub czy planuje się przeprowadzenie badań geofizycznych górotworu.” – podkreślała posłanka.
Radna Kubańska apeluje „Chcemy usłyszeć kto pomoże nam gdy tego będziemy potrzebować. Jaka instytucja? Na moją poseł Maciej Gdula interweniował już w 2021 roku w sprawie podtopień a niedługo po tym pojawiły się pierwsze zapadliska. Posłanka Daria Gosek Popiołek zwołała komisję w sprawie skutków ekologicznych. Do tej pory nie mamy konkretnej odpowiedzi.” – podsumowała.
Posłowie Lewicy pytają o konsekwencje likwidacji kopalni i interweniują u władz
„Od roku zajmujemy się tematem zamykania zakładów i jego skutków, z którymi mierzą się mieszkańcy. Domagamy się odpowiedzi: od władz województwa, od ministerstw i urzędów nadzorujących proces zatrzymania wydobycia i likwidacji kopalni: czy przygotowano się na konsekwencje?” – pytała posłanka Gosek-Popiołek. Posłowie wystosowali też pismo do prezesa Zakładu Górniczo-Hutniczego Bolesław z pytaniem o to, czy postępowanie związane z zatopieniem kopalni przebiega zgodnie z planem, czy i jakie skutki zostały przewidziane i uwzględnione.
Posłowie podjęli także interwencję na szczeblu ogólnopolskim, poseł Maciej Gdula mówił – „Wysłaliśmy dwie interwencje, do Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Ochrony Środowiska i Klimatu. To są dwa ministerstwa, które powinny zainteresować się tą sprawą, bo to nie jest sprawa wyłącznie lokalna, chociaż dotyczy lokalnych mieszkańców Olkusza i okolicznych gmin. – podkreślał poseł – “Bez ich interwencji i zainteresowania ciężko będzie poradzić sobie ze skutkami tych zapadlisk w konsekwencji zamknięcia kopalni. Czekamy na odpowiedź, bo chcemy dowiedzieć się jakie działania będą podejmowane. Gdy mówiliśmy, że osuwiska się pojawią uspokajano nas, że to będzie wieloletni proces, rozłożony na raty. Apelujemy do ministrów, by się tą sprawą zainteresowali.” – podsumował poseł Nowej Lewicy.