“Trzeba było nas nie dyskryminować, Trzeba było nas nie molestować, Trzeba było nas nie ośmieszać, nie poniżać, nie oszukiwać, nie wykorzystywać. Trzeba było nas nie wkurwiać!” – tak do tłumu ponad 15 tysięcy osób zgromadzonych pod Muzeum Narodowym w Krakowie przemawiała w środę, 28 października, posłanka Daria Gosek-Popiołek (Razem).
Udział w protestach
Protesty dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przetaczają się przez Polskę już od tygodnia. Nie inaczej jest w Małopolsce, gdzie protestuje nie tylko Kraków, ale także mniejsze miasta: Skawina, Krzeszowice, Dobczyce, Gorlice, czy Limanowa. To właśnie tę ostatnią miejscowość odwiedziła w zeszły wtorek posłanka Gosek-Popiołek. Manifestacja, która odbyła się w tym 15-tysięcznym mieście liczyła ponad 300 osób i była największym protestem w historii miasta. Posłanka Gosek-Popiołek zwróciła uwagę na zróżnicowanie uczestników i uczestniczek demonstracji i apelowała o solidarność: „Jesteśmy tutaj jako kobiety w różnym wieku: część bardzo młoda, część ze swoimi dziećmi i rodzinami, a część jest już starsza. To dlatego, że ta sprawa jest wspólna! Wszystkie chcemy jednego: bezpieczeństwa, chcemy rodzić bez strachu i wychowywać dzieci bez strachu.”
Posłanka Gosek-Popiołek podkreślała problemy, o rozwiązanie których walczy w czasie swojej pracy w Sejmie. „Nie ma żłobków, nie ma przedszkoli, nie ma dobrej ochrony zdrowia, nie ma wsparcia szkolnictwa. Jesteśmy z naszymi problemami same. Dlatego idźcie do polityki, tylko my możemy zmienić ten kraj” – apelowała.
Wsparcie prawne, interwencje poselskie
Oprócz aktywnego udziału w protestach posłanka Gosek-Popiołek, razem ze swoim biurem, zapewnia uczestniczkom i uczestnikom protestów pomoc prawną. Dorota Kawęcka – dyrektorka biura posłanki Gosek-Popiołek współkoordynowała akcję tworzenia listy adwokatów i adwokatek chętnych do udzielenia wsparcia prawnego. Lista została stworzona we współpracy z Żanetą Oczkowską – aplikantką adwokacką i współpracowniczką Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Lista powstała przy wsparciu Krakowskiej Izby Adwokackiej i liczy obecnie ponad 50 nazwisk, a kolejne osoby nadal się do niej zgłaszają.
Posłanka podjęła również kilka interwencji poselskich. Pierwszą z nich była sprawa zatrzymania przez Policję uczestnika poniedziałkowej blokady miasta. Przez kilka godzin zespół posłanki, z pomocą senatora Bogdana Klicha, ustalał miejsce przebywania zatrzymanego oraz zadbał o zapewnienie mu pomocy prawnej. Kolejna interwencja dotyczyła motorniczego MPK Kraków, który wyświetlaniem hasła “Tramwaj wolności” w symboliczny sposób wsparł protestujące osoby. Posłanka skierowała do władz Zarządu Spółki oficjalne pismo z zapytaniem o możliwe konsekwencje dla motorniczego. Trzecia interwencja dotyczyła groźnej sytuacji, która miała miejsce w czasie protestów w Niepołomicach. Nagrania i informacje od świadków zdarzenia wskazują, że dwóch kierowców próbowało najechać na protestujących, stojących przed maskami ich aut. Mimo stanu zagrożenia zdrowia lub życia, policjanci obecni na miejscu nie interweniowali. Dlatego posłanka zwróciła się do Powiatowego Komendanta Policji w Wieliczce z zapytaniem o dalsze działania w celu ukarania sprawców ww. zdarzenia.
Walka trwa, wsparcie nie ustaje
Posłanka Gosek-Popiołek deklaruje, że będzie nadal wspierać protest kobiet, zarówno poprzez działania interwencyjne i zapewnienie pomocy prawnej, jak również przez fizyczną obecność. Posłanka weźmie udział w dzisiejszym proteście na Rynku Głównym. “Ta siła, ta solidarność, która jest tutaj jest mocniejsza od nich. Ta solidarność od Limanowej po Gdańsk jest nasza! Więc proszę Was, trzymajmy się razem, bądźmy solidarne i solidarni.” – apeluje Gosek-Popiołek.